Araç Nano Koruma Teknolojisi ve Uygulaması
Ağustos 30, 2017
Sertifikalı Crystal Serum – 7 Yıl Koruma
Ağustos 30, 2017

Gtechniq Crystal Serum Testi

Gtechniq Crystal Serum yüzeyde “mükemmel” bir katman oluşturan koruma ürünüdür. Ürün sadece Gtechniq eğitiminden geçer not alarak sertifika sahibi uygulama merkezlerine satılmaktadır ve parakende satışı mevcut değildir. Bunun sebebi Gtechniq Crystal Serum yanlış uygulama sonrası yüzeyde kusur meydana getirir ve bu kusuru gidermenin tek yolu 2000 zımparadır. Bu üretici firmanın söz ettiği bir husustur ve aşağıdaki test de bu hususun doğruluğunu kanıtlamaktadır.

Test için kullanılan araç VW Golf 5 GTI. Araç çiziklerinden arındırılmış, polisaj işlemi gerçekleştirilmiştir. Resimlerde aracın boyası buğulu gibi durmasının sebebi kameranın floresan ışık altındaki yansımaları düzgün bir şekilde algılayamamasındandır. Araç Rupes Duetto polisaj makinesi kullanılarak Koch Chemicals Anti Hologram + Turuncu Lake Country Pad ile uygulama yapılmıştır.

1 2

Öncelikle yüzey polisaj sonrasında Gtechniq Panel Wipe ile temizlenerek uygulamaya hazır hale getirilmiştir.

3

Aşağıdaki resimde Gtechniq Crystal Serum’un ambalajının içinden çıkanlar görülmektedir.

4

Uygulama için cam pipet kullanılmaktadır. Bu bize sarfiyat bakımından oldukça ekonomik bir avantaj sağlamaktadır.

5 6

Ürünü uygularken daha önce uygulamış olduğunuz ürünlerden farkını fazlasıyla hissedeceksiniz. Özellikle koyu renk araçlarda Gtechniq Crystal Serum uygulanan yerlerde aracın renginin 1 ton koyu hale geldiğini göreceksiniz.

7

Uygulama yapılan yer mümkün olduğunca küçük olmalıdır çünkü ürün biraz sonra göreceğiniz gibi yanlış uygulandığında boya üzerinde iz bırakacaktır. Gtechniq Crystal Serum uyguladıktan hemen sonra silinmesi gerekmektedir.

8

Ürünü uyguladıktan sonra silinmediği taktirde aşağıdaki gibi bir görünüm olacaktır.

9 10

Aşağıda yanlış uygulama yapılmış bölge 3 bölüme ayrılmıştır. Burada Gtechniq Crystal Serum uygulandıktan sonra 8,12 ve 15 dakika sonra silinmeye çalışılmıştır fakat sonuç alınamamıştır.

11

12 13 14

Test 1 : Gtechniq Panel Wipe

En basit metot olarak Gtechniq Panel Wipe ile ürün giderilmeye çalışılmıştır.

15 16

Sonuç doğal olarak olumsuzdur.

17

Test 2 : Kil Uygulaması

Gtechniq Panel Wipe’a göre biraz daha umut vaat etmesine karşılık sonuç yine başarısız.

18 19 20

Test 3 : Finishing Polish ve DA Polisher

Burada Dual Action Polisher olarak Das-6 seçilmiş ve RotWeiss+Menzerna 4000 kombinasyonu denenmiştir. 2. Devirde başlanmış ve 6. Devirde çalışılmıştır. Polisaj işlemi yapılmış ve silinmeye hazır halde.

21 22 23

24

Çok az bir başarı elde edilmiştir fakat bu kimseyi tatmin etmeyecektir.

25

Test 5 : Polishing Compound ve Dual Action Polisher

Menzerna 2200+ Turuncu Rotweiss pad ile bir önceki testin aynısı yapılmıştır.

26 27

Tatmin edici bir başarı sağlanamamıştır. Sonuç : Gtechniq Crystal Serum varlığını sürdürmektedir.

28

Test 6 : Compound ve Rotary Polisher

Yeşil Rupes Pad (100mm) ve Menzerna 400 ile 1200 devirde orta derece baskı ile deneme yapılmıştır.

29 30 31

Uygulama sonrasında ürünün hala yüzeyde olduğu ve bu kombinasyonun da başarısızlığı kanıtlanmıştır.

32

Bu da yeterli olmadığı için daha agresif olan yün pad ile deneme yapılmıştır. Bu deneme diğerlerine göre daha başarılıdır fakat Gtechniq Crystal Serum hala yüzeyde varlığını sürdürmektedir.

33

Test 7 : Kovax Kuru Zımpara Takozu

Zımpara baskı yapılmadan, düz hatlar halinde yapılmıştır.

34 35

3000 kuru zımpara da yeterli gelmemiş yüzeyde Gtechniq Crystal Serum ‘dan noktalar mevcuttur.

36

Test 8 : 2000 Zımpara

2000 zımpara ile Gtechniq Crytal Serum yüzeyden tamamiyle temizlenmiştir.

37 38

Zımpara izleri için Test 6’daki metot aynen uygulanmış ve kusursuz bir yüzey tekrar elde edilmiştir.

39

Tüm bu testler unutulmamalıdır aynı bölge üzerinde yapılmış olduğundan dolayı ürünü yüzeyden sökebilmek için üst üste 8 kez uygulama yapılmıştır. Gtechniq Crystal Serum’u yüzeyden sökmek için aynı bölgeye

2x Finishing Polish

1x Polishing Polish

3x Compound

2x 3000 Zımpara

2x 2500 Zımpara

1x 2000 zımpara  uygulanmıştır.

Tüm bu testler sonucunda Gtechniq Crystal Serum’un yüzeye ne kadar güçlü bir şekilde nüfuz ettiğini görmüş olduk. Üretici firma koruma ömrü 7 yıl olarak belirlemiştir. Ülkemizdeki olumsuz hava, yol, endüstri koşullarını baz alarak ömründe bir azalma olacağını varsayarsak ürünün minimum 5 yıl koruma süresi olacağını söyleyebiliriz.

Gtechniq Crystal Serum, aracınızın boyasına ulaşılamaz seviyelerdeki parlaklık, kalıcılık, çizik ve kimyasallara karşı direnç gösteren bir seramik koruma ürünüdür.

gtechniq-crystal-serum-heroic-detailing-2

Gtechniq Crystal Serum kendi başına 1 kat uygulama yapılarak yüzeyde 2 katman oluşturan bir üründür. Boya ile ilk temas eden katman 7H , dış etkenlere karşı mukavemet gösterecek katman ise 9H sertliğindedir. Bu sertlik dereceleri kurşun kalem testleri baz alınarak belirlenmiştir.

gtechniq-crystal-serum-heroic-detailing-3

Aracınız güçlü kimyasallar ile temizlendiği zaman parlaklıktan ödün verilmeyecektir çünkü Gtechniq Crystal Serum pH2 ile pH12 aralığında direnç gösterebilen bir boya koruma ürünüdür. Kuş pisliklerine karşı oldukça dirençli ve bu pisliklerin yüzeyden temizlenmesi çok basittir. Ayrıca Gtechniq Crystal Serum sayesinde kuş pislikleri aracınızın boyasına erişemeyerek kuş pisliği yanıklarını engellemiş olacaktır.

gtechniq-crystal-serum-heroic-detailing-4

Güçlü kimyasallara göstermiş olduğu direnç gibi de sıcaklık derecelerine karşı direnci oldukça yüksektir. -40’tan +250 derece sıcaklığa kadar dayanımı mevcuttur.

Gtechniq Crystal Serum şu an emsal seramik koruma ürünleri arasında lider konumundadır.

Ürünü sadece Gtechniq Sertifikasına sahip uygulama merkezleri uygulayabilmektedir. Heroic Detailing de bu sertifikaya sahip yetkili uygulama merkezidir.