Seramik Kaplama

Günümüzde, teknolojinin el verdiğince maksimum boya koruma ürünlerinden bir tanesi de araç seramik kaplama olmaktadır. Uzun süreli koruma, parlaklık, çizik ve kimyasal direnci gibi birçok etkene karşı koruma sağlar. Bu yüzden müşterilerimize klasik boya koruma ürünleri yerine seramik kaplama ürünleri teklifinde bulunuyoruz.

Seramik kaplama fiyat olarak diğer araç boya koruma ürünlerine göre daha maliyetli bir boya koruma ürünüdür. Burada sağladığı fayda ile maliyet doğru orantılı bir şekildedir. Sağladığı fayda ile aslında daha ekonomik bir yöntemdir çünkü klasik araç boya koruma ürünlerinin ömrü iyi şartlarda bakılsa da 6 ay gibi bir ömrü vardır. Araç seramik kaplama ise iyi şartlarda bakıldığı taktirde 2 ile 5 yıl gibi bir süre boyunca aracınızı koruyacaktır.

Seramik kaplama nedir?

Seramik kaplama en basit tabirle aracınızın boya yüzeyinde vernikten daha sert bir katman oluşturan bir kimyasaldır. 12 ile 24 saat içerisinde kürleştikten sonra camsı bir yapıya bürünerek sert bir katman oluşur. Marka ve ürününe göre karbon, silisyum, solvent, nanopartikül kimyasallar barındırmaktadır. Uygulandıktan sonra doğru yıkama haricinde herhangi bir bakıma ihtiyaç duymaz. Sararma, çatlama, aşınma, ton farkı gibi olumsuzluklar oluşmaz aksine kuş pisliği, reçine, asit yağmuru, kılcal çizikler, ultraviyole, kirlenme gibi durumlara karşı yüzeye mukavemet kazandırır. Ayrıca yüzeyde oluşturduğu anti statik özellikle birlikte toz tutmama, hidrofobi özelliği sayesinde de kolay temizlenme özellikleri vardır.

Seramik kaplama nasıl yapılır?

Öncelikle seramik kaplama uygulaması öncesinde yüzey hazırlığı tam anlamıyla mükemmel olmalıdır. Araç yıkandıktan sonra muhakkak demir tozu temizliği yapılmalıdır çünkü nakliye, park ve trafik esnasında aracın yüzeyine bol miktarda demir tozu yapışır. Yapışan bu demir tozları standart bir yıkama ile gitmemektedir. Bu yüzden demir tozu temizleyici yardımı ile demir tozu temizliği yapılır. Ardından boyaya zaman içerisinde yapışmış diğer partikülleri temizlemek için kil işlemi yapılmalıdır. Bu işlemler sonrasında aracınızın boyasının yüzeyinde kir adına herhangi bir partikül bulunmayacaktır.

Artık araç çizik giderme işlemine hazırdır. Çizik giderme işlemi için yüksek watt led projektör ile aracın boyasının çizik durumu belirlenerek uygun bir pasta seçimi yapılır. Seçilen pastanın içerisinde silikon, parafin ya da herhangi bir dolgu malzemesi barındırmaması çok büyük önem taşır. Tavsiye ettiğimiz ve uygulamalarımızda yaptığımız 3 aşamalı pasta işlemi yapılıp yüzeyde çizik, hare ya da hologram gibi olumsuz görüntülere sebebiyet veren durumlardan kurtuluyoruz. Çizik giderme işlemi sonrasında yüzeyde bulunan pasta kalıntısı ve yağlarını arındırmak için güçlü bir yüzey temizliği yapılmak zorundadır aksi taktirde uygulanan oto seramik kaplama yüzeye tutunamaz.

Yüzey temizliği ardından tercih edilen markanın belirlediği uygulama metotları harfiyen uygulanmalıdır. Seramik kaplama uygulaması esnasında en önemli noktalar; ürünün yüzeye homojen bir şekilde yaymak, silme esnasında yüzeyde seramik kaplama kalıntısı bırakmamak ve uygulama esnasındaki uygun ortam sıcaklığıdır. Bu aşamaları eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra kullanılan seramik kaplama ürününün kürleşmesi için ihtiyaç duyduğu süreyi kapalı ve tozsuz bir ortamda, araca temas etmeden beklenmesidir.

Firmamızca en iyi seramik kaplama ürünü olarak Gtechniq Crystal Serum Ultra üzerine 2 kat Gtechniq EXOv3 uygulaması olarak tavsiye etmekteyiz. Bu uygulama sonrasında eğer ki araç yıkama koşullarına dikkat edilirse 2 yıl ile 5 yıl arasında sorunsuz bir şekilde koruma sağlamaktadır. Gtechniq Crystal Serum Ultra aracınızın yüzeyinde 2 farklı katman oluşturur. Boyaya bağlandığı yüzey 7H sertliğinde esnek bir katman, dış etkenlere karşı mukavemet gösterecek üst katman ise 10H sertliğinde şu an piyasadaki araba seramik kaplama ürünleri içerisindeki en sert katmana sahiptir. Kimyasal dayanımı olarak ise pH2 ile pH13 arasında kuş pislikleri ve güçlü yıkama kimyasallarına karşı koruma sağlar. -40 ile 250 derece arasındaki sıcaklıklara karşı dayanımı vardır. En etkili sonuç için üzerine 2 kat Gtechniq EXOv3 nano seramik kaplama uygulaması yapılarak maksimum hidrofobi etkiye ve parlaklığa kavuşturulmaktadır.

Gtechniq Crystal Serum Ultra sadece Gtechniq Yetkili Uygulamacı sertifikasına sahip kişiler tarafından uygulanabilmekte olup perakende satışı bulunmamaktadır. Heroic Detailing olarak bu sertifikaya sahip olup, bugüne kadar tüm araçlarda sorunsuz bir şekilde uygulamamızı yaptık ve yapıyoruz.

Seramik kaplama faydaları

  • Uzun ömürlü maksimum parlaklık
  • Çizik direnci
  • Kimyasal direnci
  • Geç kirlenme ve kolay temizlenebilme
  • Düşük bakım maliyeti