Detaylı İç Temizlik

Aracınızı 2. El aldıysanız ya da uzun yıllar boyunca herhangi bir temizlik yaptırmadıysanız detaylı iç temizlik ihtiyacınız var demektir. Bu temizlik görsellikten ziyade daha çok sağlığınız için önemlidir. Zaman içerisinde aracınızın içerisine nüfuz etmiş bakteri ve organizmalar sizin ya da sevdiklerinizin sağlığını tehlikeye atmaktadır.

Detaylı iç temizlik işleminde kullanılan ürün ya da ürünler önem arz etmektedir. Genel olarak yapılan hata tek tip temizleyiciyi farklı sulandırma oranlarıyla farklı yüzeyleri temizlemek için kullanılmaktadır. Bu tarz temizlikler verimsiz olmaktadır. Doğru olan yöntem yüzeye uygun ürün seçimiyle birlikte yapılan detaylı iç temizlik işlemidir.

Örneğin; taban halısını temizlenen temizleyici ile deri temizliği yapmak yanlış olacaktır.

Hangi Bölgeler Detaylı İç Temizlik Kapsamındadır?

Detaylı iç temizlik kapsam olarak : tavan, koltuklar, taban halısı, torpido, klima kanalları, kapı döşemeleri, kapı ve cam fitilleri şeklinde olmalıdır.

Araba tavan temizliği esnasında sıkça karşılaşılan sorun temizlik sonrası tavan döşemesinin sarkmasıdır. Bu durum yanlış şekilde yapılan araba tavan temizliği sebebiyle olmaktadır. Tavan temizliği sulu bir temizlik değildir, tavan temizleme köpüğü yardımıyla yapılması en güvenli yol alacaktır. Tavan döşemesi eğer ki çok fazla ıslanırsa döşeme tavandan ayrılarak sarkma yapmaktadır.

Araç kumaş koltuk temizliği sadece kumaş üzerindeki belirgin olan lekelerin giderilmesi olmamalıdır. Sulu bir şekilde temizliği yapılan kumaş koltuklar vakumlu yıkama makinesi ile temizlenmektedir. Bu temizlik esnasında yüzeyden çekilen kirler gözle görülmektedir. İlk yapılan temizlikte yüzeyden yoğun bir şekilde çamur gelmektedir. Kumaş koltuk temizliği yüzeyden çekilen kirde çamur gözlenmeye dek devam edilmelidir. Bu da gerekirse koltukların 4 kere 5 kere temizliğinin tekrarlanması demektir. Buradaki amacımız temiz görünmesi değil temiz olmasıdır.

Deri koltuk temizliği ise belki de en hassas temizliktir. Yanlış deri temizliği büyük sorunlara sebep olacaktır. Burada kullanılan temizleyici ve yöntem çok önemlidir. Deri temizliği eğer ki genel amaçlı temizleyici, sihirli sünger ya da çok güçlü kimyasallar ile yapılırsa derinin üst katmanı hatta derinin boyası bile yüzeyden alınabilme riski taşımaktadır. Bu yüzden deri koltuk temizliği için uygun deri temizleyici tercihi yapılmalıdır. Biz deri temizliği ve deri bakımı için Colourlock markası ile çalışmaktayız.

Araba taban halısı temizliği için en etkili yöntem ön koltukların sökülüp temizlik işlemi yapılmasıdır. Bu şekilde koltuğun altındaki kirlere erişmek oldukça kolay olacaktır. Temizlik esnasına kumaş temizleyici ve vakumlu yıkama makinesi kullanılmaktadır. Genel olarak araçların en kirli kısmı taban halısı olmaktadır.

Araç torpido temizliğinde yüzeye yapışmış, rutin temizlikte el ya da bezin ulaşamadığı noktalar, klima kanallarının başları gibi noktalar detaylı bir şekilde temizlenir. Bu temizlik esnasında doğru sulandırma ile genel amaçlı temizleyici kullanılmaktadır.

Araç klima kanalı temizliğinde ise klima açıldığı zaman klimadan gelen kötü kokunun giderilmesi, klimadan aracın içine kadar uzanan süreçte birikmiş tozların temizlenmesi hedeflenir. Bu temizlikte klima kanallarını temizlemek için özel temizleyiciler kullanılmaktadır. Klima kanalları içerisine yoğun kıvamlı bir köpük yardımıyla yapışan kirler yumuşatılır ve alt klima çıkışlarından bu kir akıtılır. Klima kanalı temizliğinden sonra klimanızı açtığınız zaman kötü kokulardan arınmış olacaktır.

Detaylı İç Temizlik Sonrası Araç Nasıl Kurutulmalıdır?

Tüm bu işlemlerden sonraki en önemli nokta temizlenen yüzeylerin kurumasıdır. Genel olarak ülkemizde detaylı iç temizlik sonrası aracın içerisine sıcak hava verilerek kurutma sağlanmaktadır fakat bu yanlış bir yöntemdir. Yüksek sıcaklık ile kuruyan yüzeyde kiri geri kusma, leke yapma, plastiklerden ses gelmesi, deri yüzeylerde bozulma ya da renk değişimi gibi durumlar oluşabilmektedir. İzlenecek en doğru yol oda sıcaklığında temizlik sonrası yüzeylerin kendi halinde kurumasıdır. Eğer ki yoğun bir detaylı iç temizlik işlemi yapılmış ve kumaş yüzeyler fazla ıslak ise araç çalıştırılıp motor ısıtıldıktan sonra klima yardımıyla kurutulma işlemi yapılabilmektedir.

Yanlış ya da fazla yoğun temizleyici kullanımından sonra özellikle kumaş koltuklarda su bile dökülse iz yapabilmektedir. Bunun başlıca sebebi yüzeyde hala çok fazla temizleyici kimyasal bulunduğundan olmaktadır. Temizlik sonrasında durulama işlemi yapılması büyük önem taşımaktadır.

Biz tüm bu işlemler sonrasında araç kurutulduktan sonra ozon makinesi yardımıyla ozon ile dezenfekte yapmaktayız. Ozon molekülleri bakterilerin ölmesine sebep olmaktadır. Bu işlemle birlikte aracınızın içerisindeki kalabilecek bakteri ya da organizmalar tamamen yok olarak etkili bir temizlik yapılmış olur. Sigara kokusu gibi ağır ve kötü kokuların yok edilmesinde ozon makinesi ile temizlik büyük bir fark yaratmaktadır.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by