Çizik Giderme

Detaylı araç bakımı ve temizliğindeki belki de en çok profesyonellik gerektiren işlem çizik giderme işlemidir. Boyada açılma, vernikte yanık, hareli ya da hologramlı bir yüzey, düşük parlaklık ya da çiziklerin kısa süre içerisinde geri gelmesi gibi bir çok olumsuz etken çizik giderme işleminde meydana gelebilmektedir. Bunun sebebi yanlış ürün, yöntem ve özensizliktir.

Çizik giderme işleminde ürün seçimi büyük önem taşır!

Çokça gelen telefonlardan aldığımız bilginin doğrultusunda piyasada yapılan çoğu araba çizik giderme işleminden sonra araç sahipleri araçlarını birkaç yıkama sonrasında çiziklerin geri geldiğinden şikayet etmektedir. Bunun en büyük sebebi yanlış ürün seçimidir.

Bazı pastalar içerisinde parafin ve silikon gibi örtücüler barındırmaktadır. Bu çizik giderme işlemi yapacak kişi ya da firmanın işini çok hızlı bir şekilde yapabilmesini sağlar ama aldığı sonuç kısa süreli olacaktır. Bunun sebebi yüzeye uygulanan parafin ya da silikon gibi örtücüler yıkama ile yüzeyden akmaya başlayacaktır. Bunun sonucunda da aracınız eski haline kısa sürede gelecektir. Aynı şekilde parlaklık da beraberinde gelir. Aracınızı teslim alırken ıslak bir parlaklığa sahip aracınız, birkaç yıkama sonrasında yavaş yavaş matlaşmaya başlayacaktır.

Biz araç çizik giderme işlemi yapmak için büyük bir titizlikle ürün seçimi yapmaktayız. Kullandığımız markalar sadece ülkemizde değil dünya çapında kendini kanıtlamış markalardır. Koch Chemie, TacSYstem, Menzerna ve Scholl Concepts bu markalara örnektir. Yaptığımız çizik giderme işlemlerinde yıkama sonrasında çiziklerin geri gelmesi ya da parlaklıkta kayıp yaşanması gibi bir durum olması mümkün değildir çünkü çizik giderme sonrasında aracın tüm boyalı yüzeyleri yüksek solvent ve yağ çözücü özelliği bulunan yüzey temizleyiciler ile temizlenmektedir. Bu aşamada eğer ki bir örtücülük söz konusu olsaydı yüzeyden giderilmiş olacaktır.

Çizik Giderme İşleminde Olmazsa Olmaz Maskeleme

Ayrıca bolca gördüğümüz, izlediğimiz bir durumda araba çizik giderme işlemi öncesinde aracın yeterli miktarda maskelenmemesidir. Maskeleme işlemi çok ama çok önemlidir. Aracın dış plastikleri ve kaportadaki birleşim ya da sivri bölgeleri maskeleme bandı ile maskelenmelidir. Aksi taktirde dış plastiklere temas eden pasta dış plastiği beyazlatacaktır. Bunun bir çözümü vardır fakat teslim edilen araçlar genelde bu çözümü uygulamadan aracı müşteriye teslim etmektedir.

Araçtaki birleşim yerleri, makinenin dikey bir şekilde temas edeceği alanlar ya da çok sivri bölümler de maskelenmesi gerekmektedir. Araba çizik giderme işlemi esnasında pasta için kullanılan yün ya da sünger pedler yüzeye dikey bir şekilde temas ettiklerinde yüzeyi çok fazla ısıtır ve aşındırır. Bu da boyada açılma ya da yanma gibi bir durumu ortaya çıkarmaktadır. Önlem almak onarmaktan daha ucuz ve kolaydır. Özellikle yumuşak boyaya sahip araçlarda alınması gereken önlemler en az iki katı olmalıdır.

Derin çizikler yüzeyde boyanın gittiği, tırnak takılan, çizik sonrasında astar ya da saca kadar inmiş çiziklerdir. Derin çizik giderme işlemi için ekstra işlem gerekmektedir, pasta ile giderilemezler çünkü pasta ile yapılan çizik giderme işlemi boya ya da vernik yüzeyinde yapılmaktadır. Derin çizik giderme işlemi için öncelikle aracın boya kodu ile yapılan rötuş boyası temin edilir ve derin çizik doldurulup ardından kurutulur. Rötuş kuruduktan sonra da zımpara işlemi yapılırak yapılan rötuş boya ile aynı seviyeye indirilir. Bu işlemler sonrasında da zımpara sonrasında oluşan zımpara çizikleri pasta yardımıyla giderilir ve işlem tamamlanır.

Çizik Giderme Fiyat Nasıl Belirleniyor?

Heroic Detailing gibi butik firmaların sabit bir fiyat listesi bulunmamaktadır. Bunun en büyük sebebi araba çizik giderme fiyat belirlenmesinin aracın durumuna ve ne olduğuna göre değişmektedir. Örneğin ikisi de sedan olarak geçen Audi A8 ve Audi A3 ya da opak siyah Audi A3 ile metalik kırmızı renk Audi A3 arasında çizik giderme işlemi için çok büyük farklar vardı. Birinci örnekte aynı renge sahip hacimsel olarak büyük fark, ikinci örnekte ise zorluk derecesi olarak büyük fark olan iki araç örneği verilmiştir. Burada fiyat belirlerken en büyük etkenler olarak boya sertliği, aracın hacimsel büyüklüğü gibi kriterler göz önüne alınmaktadır.

Çizik giderme muhakkak 3 aşamalı olmalıdır.

Burada bahsettiğimiz aşamalar sırasıyla: çizik giderme, hare giderme ve boya parlatma şeklinde olmalıdır. Çizik giderme aşaması aracın yüzeyinde oluşmuş, güneş altında bakıldığı zaman örümcek ağı görünümüne sahip araçların vernik yüzeyindeki çiziklerin giderilmesidir. Bu işlemde kullanılan pastaların aşındırıcılık değerleri yüksek olduğundan ve yün ped ile uygulandığından dolayı işlem sonrasında yüzeyde hare ve hologramlar oluşacaktır.

Eğer ki hare ve hologram yüzeyden alınmazsa güneş altında araç çok kötü bir görünüme sahip olacaktır. Hare giderme için aşındırıcılık değer daha düşük, parlaklık değeri daha yüksek bir pasta yardımıyla birlikte yüzey kusursuz bir hale getirilmelidir. Güneş altında araca bakıldığında en ufak bir kusur ya da makine izi bulunmaması gerekir. Bu işlem sonrasında da aşındırıcılık değeri çok düşük ama parlaklık değeri çok yüksek olan bir pasta yardımıyla parlaklık maksimum seviyeye çıkarılır.

Unutulmamalıdır ki parlaklığı en çok etkileyen aşama çizik giderme aşamasıdır!

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by