stek boya koruma filmi
Boya Koruma Filmi – Stek DYNOShield ve Stek DYNOLite
Kasım 27, 2019

Deri Tamiri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

deri tamiri

deri tamiri hakkında bilmeniz gerekenler

Deri, hayatımızın bir çok alanında kullanılmaktadır. Bu kullanım insanoğlunun varoluşundan itibaren çağlar öncesinden başlamıştır. Eski insanlar deri kullanarak sadece kıyafet ve aksesuar için kullanırken artık günümüzde otomotiv, mobilya, havacılık, denizcilik, kıyafet ve aksesuar alanlarında kullanılmaktadır. Bu kullanımla beraber deri tamiri ve bakımı ihtiyacı da doğmaktadır.

Heroic Detailing olarak deri tamiri konusunda gerekli eğitim, ekipman, beceriye sahip olmakta ve sürekli kendimizi geliştirmekteyiz. Türkiye’nin en önde gelen deri tamiri ve bakım ürünlerini üreten Colourlock markası ile birlikte bu yolumuza devam etmekteyiz.

Deri Çeşitleri Nelerdir?

Ham deriler üretim esnasında işlenmesine göre nappa deri, anilin deri, yarı anilin deri, suni deri gibi şekillenirler. Tüm bu deri çeşitlerinin tamiri pek bir mümkündür. Her birinin farklı tamir yöntemleri ve ürünleri bulunmaktadır. Deri tamiri konusu kesinlikle ezbere dayanmayan bir tamirdir ve belirli kalıplar içerisine sığdırılmamalıdır.

Deride oluşan bütün hasarların tamir edilmesi mümkün değildir. Bu yüzden deri tamiri yapılması gereken bölge detaylı bir şekilde incelenip öncelikle derinin çeşidi tespit edilmeli ve tamirin mümkün olup olmadığına karar verilmelidir. Eğer ki deri yüzeyden ayrılmış, çok büyük kopmalar meydana gelmiş, deri ekonomik ömrünü ve özelliğini yitirmişse o bölgedeki derinin değişimi daha mantıklı ve doğru olacaktır.

“Otomobil boyası ile deri tamiri mümkün değildir!”

Ülkemizde başlıca yapılan hataların başında gördüğümüz kadarıyla deri yüzeyi otomobil boyası(akrilik boya) ile boyanmasıdır. Deri esnek bir yapıda olduğundan dolayı yüzeye uygulanan elastikiyet yapısı bulunmayan bir boyama kalıcı olamayacaktır. Hem görsel olarak aşırı parlak bir görünüm hem kaygan bir yüzey hem de çatlaklar oluşacaktır. Esnek bir yüzey üzerine sert bir katman asla tutunamayacaktır. Eğer ki deri otomobil boyası ile boyanırsa bu durumu düzeltmek oldukça maliyetli ve zordur. Bu tarz uygulamalardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

OKU  Gtechniq Crystal Serum Testi

Colourlock firmasının ürettiği bütün boyalar su bazlıdır ve yüksek elastikiyet özelliği taşımaktadır ama tamir sadece boyamadan ibaret değildir. Boyama aşamasına geçmeden önceki yüzey hazırlığı yapılacak deri tamiri işleminin sağlamlığını belirlemektedir. Deri tamiri doğru bir deri temizliği ile başlamalıdır. Bunun için biz Colourlock güçlü deri temizleyici ürününü tercih etmekteyiz. Deri, doğal bir ürün olduğundan dolayı el ve vücut yağını, teri emerek içerisine hapseder. Bahsettiğimiz gibi tamir yüzey hazırlığının mükemmel yapılmasına bağlı olduğundan deriden bu yağ ve ter giderilmelidir.

Deri temizliği işlemi bittikten sonra sıra tamir aşamasına geçilmektedir. Burada hasarlı yüzeye Colourlock deri dolgusu ile hasarlar doldurulmalı ve üzerine derinin sahip olduğu desen basılmalıdır. Aksi durumda tamir yapılmış bölge düz bir görünüme sahip olacağı için genel görünümü bozacaktır.

Aynı otomobil boyasında olduğu gibi deri yüzeyinde de vernik gibi bir katman bulunmaktadır. Bu katmanın adı da üst kaplamadır. Üst kaplama deriyi ve boyasını koruyan bir katmandır. Yanlış temizlik, kimyasal, güneş ışınları ve zaman üst kaplamanın aşınmasına ya da tamamen yok olmasına sebep verecektir. Tamir işleminin en sonunda üst kaplama uygulaması muhakkak yapılmalıdır. Bu tamiri işleminin hem görsel hem hissiyat hem de ömrü açısından büyük önem taşımaktadır.

Deri koltukların uzun ömürlü olması için ortalama 6 ayda bir temizlenip gerekli bakımları yapılmasını tavsiye ediyoruz. Bu şekilde deri koltuğunuzun uzun ömürlü olmasını, yüzey hasarlarının oluşmasını, geç kirlenmesini ve kolay temizlenebilmesine olanak sağlamaktadır.

Araba deri koltuk tamiri en yaygın tamirlerden biridir çünkü koltuklara inip binerken çok fazla strese yaşatılmaktadır. Bu da bakımsız ve kirli olan derinin deforme olmasına sebep olmaktadır. Bu deforme de çok fazla ilerlemeden araba koltuk tamiri yapıldığı taktirde deformenin büyümesini engellemek mümkündür.

OKU  Araç Kil Uygulaması ve Kil Temizliği

Colourlock ürünlerini kullanıyoruz!

Deri tamiri işlemini başarılı kılan bir diğer faktör de kullanılan ürünlerdir. Colourlock firması 76 ülkede kendini ispatlamış bir firmadır. Almanya menşeili olan bu firma özellikle deri temizliği ve deri bakımı ürünlerinde sektörün önde giden firmalarından biridir. Bizler, firma ile düzenli irtibat halinde olup deri tamiri konusunda sizlere kusursuz bir tamir sunabilmek için yenilikleri takip ediyor ve sürekli kendimizi geliştiriyoruz.

Bir önceki yazımız olan Boya Koruma Filmi - Stek DYNOShield ve Stek DYNOLite başlıklı makalemizde boya koruma filmi, stek ve stek boya koruma filmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by