Sertifikalı Crystal Serum – 7 Yıl Koruma
Ağustos 30, 2017
deri tamiri
Deri Tamiri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Şubat 23, 2020

Seramik Kaplama Faydaları Nelerdir?

boya koruma ürünlerinden seramik kaplama uygulamasını faydaları

boya koruma ürünlerinden seramik kaplama uygulamasını faydaları

Diğer tüm sektörlerde olduğu gibi içinde bulunduğumuz detailing sektöründe de çok hızlı teknolojik gelişmeler sağlanmıştır ve bu gelişmeler bizlere seramik kaplama gibi bir ürün sunmuştur. Wax, sealant gibi eski teknolojik ürünler yerini nano teknolojik ürünlere bırakmıştır.

Seramik kaplama, en basit özetle boya yüzeyinde mikron seviyesinde vernik tabakasından daha sert bir katman oluşturmaktadır. İçeriğinde bulunan bileşenler(yüksek oranda SiO2) sayesinde de bu katmanın ömrü, kimyasal dayanımı, parlaklığı, UV koruması oldukça yüksek olmaktadır.

“Ben aracıma 6 ayda 1 pasta cila yaptırıyorum. Ne gerek var seramik kaplama yaptırmaya?”

Bu aslında ülkemizde aracına bakım yaptıran kişilerin olaya genel bakış açısını oluşturmaktadır. Bu düşünceye diğer uygulama noktalarının hataları ya da yanlış yönlendirmeleri sonucunda ulaşmaktadırlar. Bu düşüncenin en büyük yanlışı aracınız kaybettireceğiniz mikron miktarıdır. Şöyle düşünebilirsiniz: aracınızı uygulama noktasına her teslim edişinizde bir çizik giderme işlemi yapılmaktadır ve çizik giderme işleminde de boyada aşındırma yapmak zorunludur. Çizik giderme işleminde işlemi yapan kişiye ve aracın çizik durumuna göre ortalama 3-10 mikron arası bir aşındırma yapılmaktadır. Yılda 2 kere yapıldığını düşünürsek x2 yani 6-20 mikron arası bir kayıp olacaktır. Bu çok uzun olmayan bir vadede boyanın incelmesine bir daha da çizik giderme işlemi yapılamaz hale gelmesine sebep olacaktır.

Bu derece bir çizik giderme işlemi sonrasında da yüzeyi wax ya da sealant gibi klasik eski usül boya koruma ürünleri ile koruma altına almak mantık çerçevesi dışında olacaktır. Tavsiye ettiğimiz yöntem 2 yılda 1 çizik giderme işlemi yapılması ve seramik kaplama uygulamasıdır.

Heroic Detailing bünyesinde yapılan çizik giderme işlemlerinde minimum mikron kaybıyla çizik giderme işlemide tüm araç yüzeyinde %90 üzeri bir başarı sağlamaktır. Yani pasta ile düzeltilebilmesi mümkün olan bütün çizikleri gideriyoruz.

OKU  Seramik Koruma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

“Daha önce arkadaşım seramik kaplama yaptırmış hiç memnun kalmamış.”

Kulaktan dolma bilgiler sizi her zaman yanlış yönlendirecektir. Seramik kaplama uygulamaları için bir çok önemli nokta vardır. Demir tozu temizliği, kil, dolgu maddesi ya da silikon içermeyen pasta kullanımı, çizik giderme sonrasında güçlü yüzey temizliği, uygulama koşulları, doğru uygulama, doğru ürün, ortam ısısı ve kürleşme süresi çok ama çok önemlidir. Bu koşullar sağlanmadan yapılan seramik kaplama uygulaması başarısız olacaktır.

Ülkemizde yapılan uygulamaların bir çoğunda yukarıda yazılan etkenlerin çok büyük kısmı sağlanmamaktadır. Bu şartlarda yapılan seramik kaplama uygulaması düşük performanslı ve ömürlü olacaktır.

Gelelim seramik kaplama faydalarına…

Tüm koşullar sağlanarak yapılmış bir seramik kaplama uygulaması ürüne göre değişkenlik gösterir fakat ortalama bir ömür biçmek gerekirse 1.5 ile 4 yıl arasında değişmektedir. Tüm koşullar sağlanarak uygulanmış wax ya da sealant ise 2 ile 5 ay arasında değişmektedir.

Bu süreler tabi ki uygulama sonrasında nasıl bakıldığı ile doğru orantılıdır. Örneğin; aynı anda, aynı koşullarda Gtechniq Crystal Serum Black Edition(Gtechniq Crystal Serum+Exo) uygulanmış bir BMW 3 serisi 2 tane aracımız olsun.. Bu 2 araç da aynı yere park ediyor, aylık aynı KM yol yapıyor, aylık aynı yıkama sayısı yapıyor olsun. Araçların biri kostikli şampuan ile yıkanıp güderi ile kurulansın(bu aracımız mavi renk), diğeri pH nötr şampuan, yıkama eldiveni ve kurulama havlusu ile yıkansın(bu aracımız da siyah). Mavi renk araç üzerindeki koruma 1-1.5 yıl kadar dayanabilirken, siyah aracımızda 2-4 yıl arası dayanabilecektir. Mavi aracımız bu kötü yıkama koşullarıyla bile üzerindeki mevcut korumanın ömrü boyunca boyasına bir zarar gelmeyecek, matlaşmayacak, oksidasyona maruz kalmayacaktır. Sadece korumanın ömrü kısa olacaktır.

Seramik kaplama yapılmış araçlarda yüzeyde boyadan daha sert bir katman oluşcağından dolayı çizik direnci meydana gelecektir. Çizik direnci yıkama ve kurulama aşamalarında büyük önem taşımaktadır. Yüzey sert olacağı için çizilme oranı da düşük olacaktır. Eğer ki araçüzerinde çizikler meydana gelirse bu çizikler seramik kaplama üzerinde oluşacaktır ve basit bir çizik giderme işlemi ile yüzeyden temizlenebilecektir.

OKU  Deri Tamiri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Seramik kaplama yapılan araç üzerinde yüksek bir hidrofobi(su itişi) etkisi meydana gelecektir. Bu aracın hem geç kirlenmesini hem de kolay temizlenebilmesini sağlayacaktır. Koruma olmayan araçlarda ise kir boyaya yapışır ve daha zahmetli bir yıkama yapılması gerekir.

“Siz de diğer yerler gibi 6 ayda yada 1 yılda bir bakım yapıyormusunuz?”

Seramik kaplama için bir bakım gerekmemektedir. Bakım gerektiğini söyleyen yerler ya ürünlerine güvenmiyorlar ya da bunu bir pazarlama aracı olarak kullanıyorlar. Hiçbir seramik kaplama ürünü belirli periyodlarla bakıma ihtiyaç duymazlar. Size bakım olarak lanse ettikleri durum aslında aracınızı yıkayıp hızlıca bir orta seviye bir pasta işlemi ile parlaklık verip aracı size geri teslim etmeleridir. Yapılan pasta işlemi de size anlık bir görsel verecektir. Aynı zamanda seviyesinde yüzeyde bulunan seramik kaplama bu işlem sonrası zarar görecektir.

Heroic Detailing olarak yaptığımız uygulamalar sonrasında tüm araç sahiplerini araçlarını nasıl ve nelerle yıkamaları yönünde bilgilendiriyoruz. Bizim için yapılması gereken sadece yıkamaya dikkat etmektir.
Seramik kaplama haricinde olan wax ya da sealant gibi boya koruma ürünleri ömrü kısa olacağı için belirli periyotlarla yenilenmesi gerekmektedir. Bunu uygulama noktası da yapabilir araç sahibi de yapabilir. Wax uygulanmış bir araç 2-3 ayda 1 yeniden wax uygulanmalıdır. Ayrıca bu 2-3 ay içerisinde de yıkama sonrasında hızlı cila ya da quick detailer tarzı ürünlerle desteklenmesi faydalı olacaktır. Günümüz koşullarında yoğun iş temposu ve yaşam yoğunluğundan dolayı buna vakit ayırmak pek mümkün olamamaktadır. Seramik kaplama için sadece yıkama yapmak yeterli olacağından aslında aracınız için yapacağınız işlemleri hem kolaylaştırıyor hem de azaltıyor.

Parlaklığı sağladığımız en önemli işlem çizik giderme işlemidir. Önemli olan bu parlaklığı ve kusursuz yüzeyi muhafaza etmektir. Çizik giderme sonrasında uygulanan seramik kaplama mevcut parlaklığa katkı sağlayacak ve yüzeyde kaldığı süre boyunca koruyacaktır. Zamanla parlaklıkta kayıp oluşmayacaktır.

OKU  Aracınızı park ettiğiniz yere dikkat edin

Tüm bunları topladığımızda seramik kaplama bize; zaman, kolaylık, maddi, görsel fayda oluşturmaktadır. Günümüz teknolojisinde üretilen en etkili boya koruma ürünü seramik kaplamadır!Bir önceki yazımız olan Sertifikalı Crystal Serum - 7 Yıl Koruma başlıklı makalemizde araç seramik kaplama, boya koruma ve gtechniq hakkında bilgiler verilmektedir.