Detaylı Araç Bakımında Genel Olarak Yapılan 10 Hata
Ağustos 29, 2017
Seramik Koruma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Ağustos 30, 2017

Gtechniq Crystal Serum ile Gtechniq Crystal Serum Light Arasındaki Fark

Uygulama yaptırmak isteyen ya da ürün araştırması yapan kişiler tarafından bolca sorulan soru : “Gtechniq Crystal Serum ile Crystal Serum Light arasındaki fark nedir?”.

Öncelikle her 2 ürün de dilimize seramik kaplama olarak giren üründür. Uzun süreli koruma sağlar, kimyasal ve çizik direnci yüksek, maksimum parlaklık sağlarlar. Gtechniq firması Crystal Serum Light’ı üretirken ürünün Crystal Serum’un {dcebd4e098593790f74231bbeaa191847b98cd2560d799786ed5565da1a4eadf}80 özelliklerini taşıdığını söylemektedir. Bu benzerlik oldukça tatminkardır fakat aralarında belirli farklar olmaktadır.

İlk olarak Gtechniq Crystal Serum perakende satışı bulunmamakta olup sadece Gtechniq Uygulama Sertifikası sahibi uygulama merkezleri tarafından uygulanabilen bir üründür. Perakende satışının olmamasının başlıca sebebi ürün kesinlikle hataya taviz vermemektedir. Yanlış bir uygulama sonucunda oluşan kusurun giderilmesi amatör kişiler tarafından düzeltilebilmesi neredeyse imkansızdır. Gtechniq Crystal Serum uygulama hatasının telafisini görmek için tıklayınız.

Gtechniq Crystal Serum üst seviye bir koruma ürünüdür. Ürün özellikle siyah, kırmızı, lacivert, mavi ya da füme gibi koyu renge sahip araçlarda 1-2 ton koyuluk vererek çok derin ve ıslak bir parlaklık elde etmemizi sağlıyor. Fakat Gtechniq Crystal Serum Light koyu renklerde ton verme gibi bir özelliği bulunmamaktadır.

Gtechniq Crystal Serum ve Gtechniq Crystal Serum Light pH Dayanımları Nelerdir?

Hidrofobi yani su itiş gücü olarak da Gtechniq Crystal Serum tek başına yüksek hidrofobi etki yaratmaktadır. Uygulama sonrasında eğer ki pH dengeli şampuanlarla yıkanır ve düzgün muhafaza edilirse tek başına 1 ile 1 buçuk yıl arasında hidrofobi etkisi devam edecektir. Hidrofobi etkiyi daha da arttırmak için uygulama sonrasında Gtechniq Exov2 ya da Gtechniq C2v3 uygulaması yapılmalıdır ki Heroic Detailing olarak ister Gtechniq Crystal Serum isterse de Gtechniq Crystal Serum Light uygulaması olsun son katman olarak Exov2 tercihini değişmemekteyiz ve uygulamaktayız. Hidrofobi etki olarak Gtechniq Crystal Serum Light oldukça düşük bir etki yaratmaktadır. Uygulama sonrasında Gtechniq Crystal Serum Light üzerine muhakkak ve muhakkak Exov2 ya da C2v3 uygulaması yapılmalıdır.

OKU  Araç Kil Uygulaması ve Kil Temizliği

Ürünlerin sertlik dereceleri ve sağladığı katman bakımından da farklar bulunmaktadır. Gtechniq Crystal Serum yüzeyde 7H ve 9H olmak üzere 2 katman oluştururken, Gtechniq Crystal Serum Light 9H sertliğinde tek katman oluşturmaktadır. Bu fark da ürünlerin arasındaki dayanım sürelerine yansımaktadır. Gtechniq firmasının söylediği dayanım süreleri Crystal Serum için 7 yıl ve Crystal Serum Light için 5 yıldır fakat bu süreler ülkemiz koşullarında maalesef mümkün değildir. Heroic Detailing olarak ön gördüğümüz ve aldığımız geri dönüşler neticesinde Gtechniq Crystal Serum ülkemiz koşullarında 3 ile 4 yıl arasında, Gtechniq Crystal Serum Light ise 2-2buçuk yıl arasında bir koruma sağlamaktadır. Ön görülen sürelerin tamamlanabilmesi için aracın pH dengeli şampuanlarla yıkanması, muhafaza edilen alanın düzgün olması gerekmektedir.

Seramik kaplama ürünleri, sektörde oldukça suiistimal edilmektedir. Seramik kaplama ürünleri falçata, çekiç, çakmak, tornavida gibi sert materyaller ile çizilmeyeceğini öne sürerek müşteri çekmeye çalışmaktadır. Bu tamamen hayal ürünü olup, gerçeği yansıtmayıp tamamen satış politikası olarak sunumu yapılmaktadır. En kaba ve en düz mantıkla bakarsak çizilmeyen bir boya koruma ürünü sektörde tek el olmalıdır. Bu kadar firmanın bulunduğu rekabetçi bir piyasada böyle bir durumdan söz etmemiz mümkün değildir. Bizler uygulama sonrasında uygulanan Gtechniq Crystal Serum ya da Crystal Serum Light ürünlerinin çizilmeyeceğini asla ve asla vadetmiyoruz. Eğer ki yanlış yıkama yapılır ise o zaman bu ürünler maalesef ki çizilecektir. Bu yüzdendir ki uygulama sonrası müşterilerimize tavsiye ettiğimiz pH dengeli şampuan, yıkama eldiveni ve kurulama havlusu vermekteyiz.

Ürünlerin pH dayanımları arasında bazik fark vardır o da Gtechniq Crystal Serum pH 13 dayanım gösterirken Gtechniq Crystal Serum Light pH 12 dayanım göstermektedir. Peki bu pH dayanımı nedir? Örneğin pH 13 yaklaşık çamaşır suyunun sahip olduğu pH değeridir. pH 12 ise amonyağın sahip olduğu pH değeridir. Her 2 ürün de pH değeri 2 olan asitlere kadar dayanabilmektedir. pH boya koruma ürününe zarar verebilecek en büyük etkenlerden biridir. Genel olarak kişiler kuş pisliğinden şikayet etmektedir çünkü kuş pisliği yüzeyde uzun süre kaldığında verniğe zarar vererek kalıcı hasar bırakmaktadır. Bu hasarı veren kuş pisliğinin fazla asidik olmasıdır. Kuş pisliğinin sahip olduğu pH değeri 3 ile 4.5 arasındadır. Bu değer de fazlasıyla asidiktir. Bu ph değerlerinden ve Gtechniq firmasının verilerinden yola çıkarak her 2 ürünün de kuş pisliklerine karşı dirençli olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu demek değildir ki bu ürünlerle koruma altında olan bir araç üzerine 1 hafta 10 gün kuş pisliği bekletilebilir. Uzun vadede kuş pisliği korumaya hasar vererek sonrasında verniğe ulaşacaktır.

OKU  Araç Nano Koruma Teknolojisi ve Uygulaması

Gtechniq Crystal Serum ya da Gtechniq Crystal Serum Light Uygulamasından Sonra Hidrofobi Etki Nasıl Artar?

Boya koruma ürünleri yüzeyde hidrofobi etki yarattıkları için aracın geç kirlenmesini ve kolay temizlenebilmesini sağlamaktadır. Bu her 2 üründe de geçerli bir etkidir fakat bunun daha da etkili ve uzun soluklu olabilmesi için her 2 koruma ürünün üzerine Gtechniq Exov2 ya da C2v3 uygulanmalıdır. Eğer ki uygulama sonrasında son kat olarak Gtechniq C2v3 tercihinde bulunduysanız her 4 ayda 1 C2v3 uygulamasını tekrarlamalısınız.

Solmuş plastikler araca kötü bir görünüm kazandırır. Bu görüntüyü Gtechniq Crystal Serum ya da Crystal Serum Light ile uzun soluklu olarak çözebilirsiniz. Her 2 ürün de boyaya uygulandığı gibi dış plastiklere de uygulanabilmektedir. Uygulandığı plastiği ilk günkü görünümüne geri kavuşturur ve uzun süreli olarak bu görüntüyü muhafaza eder.

Her 2 ürün de oldukça sevilen, tercih edilen ve memnun kalınan ürünlerdir. Eğer ki kendi aracına seramik kaplama uygulaması yapmak gibi bir niyetiniz var ise düşünmeden Gtechniq Crystal Serum Light uygulaması yapabilirsiniz. Ürünün uygulaması oldukça basittir. Ürünün kutusunun içerisinden uygulama pedi ve ürün bulunmaktadır. Ekstra sahip olmanız gereken sadece mikro fiber bezlerdir. Ürünün sürmesi ve silmesi oldukça basittir. Eğer ki Gtechniq Crystal Serum Light uygulaması sonrasında Exov2 uygulaması yapacaksanız ilk uygulamaya başladığınız panelden itibaren 12 saati geçirmeyecek şekilde Exov2 uygulamasını yapmalısınız. Eğer ki 12 saatten uzun süredir Gtechniq CSL uygulaması yaptıysanız o halde Exov2 uygulaması yapmayınız çünkü ürün yüzeye tutunamayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Detaylı Araç Bakımında Genel Olarak Yapılan 10 Hata başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by