Seramik Koruma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Ağustos 30, 2017
Aracınızı park ettiğiniz yere dikkat edin
Ağustos 30, 2017

0 KM Araç İçin Boya Koruma İşlemi

Yeni araç alan kişilerin ilk aklına gelen işlemlerden bir tanesi de boya koruma yaptırmaktır. Bu düşünce doğru bir düşüncedir fakat bu işlemin faydası bilindiğinden değil de bir ritüel gibidir. Yeni alınan araçlara koruma yaptırmak grip olmadan grip aşısı olmak gibidir. Unutulmamalıdır ki önlemek telafi etmekten daha ucuzdur. Bu yüzden boya koruma ürünlerine ihtiyaç duyarız.

Gelen sorular, mailler, mesajlar ve telefonlardan aldığım bilgilerde genelde yeni araç alan kişiler ilk etapta aracına koruma yaptırmakta ve 6 ayda, yılda 1 kere gibi periyodik süreçler halinde yaptırmaktalar. Bu kişinin olumlu bir şekilde yansıtması aslında biraz üzücü çünkü her yapılan uygulama aracın boyasında incelmeye sebep olmaktadır. Hele ki bilinçsiz şekilde yapılan uygulamalarda bu incelme oranı epey üst seviyelerde olmaktadır.

Öncelikle uygulama yaptırma düşüncesinde olan kişiler araçlarını bilinçli kimselere teslim etmesi önem arz etmektedir. En önemlisi muhatap olunan kişi, araç sahibine ilk önce güven vermeli ve yaptığı işi profesyonel seviyede yapması gerekmektedir. Sonuç olarak aracınızı teslim ettikten sonra yapılacak işlemlerin akıbeti bilinmemekte, aracınız ve uygulama merkezinde aracınıza uygulama yapacak kişi ile baş başa bırakılmaktadır. Bu kişinin size verdiği bilgiler gerçekten araç üzerinde etkili oluyor mu?

Her firma kendi ürününü muhakkak ki emsalleriyle kıyasladığınız zaman en üst seviyededir. Bu sektör sadece ülkemizde olmadığını düşünürsek kullanılan ürünlerin “dünya” çapında kabul görmüş olması çok önemlidir. Örneğin; BMW sadece Türkiye’de başarılı bir firma değil, tüm dünyada başarılı bir firmadır gibi.

Alacağınız hizmet için size sunulan su itme özelliği videoları, çakmak testleri, gerçekleşmesi pek mümkün olmayan garanti süreleri kesinlikle kıstas olmamalıdır. Bunlar bir miktar önemli özelliklerdir fakat baz alınması temel değerler değillerdir. Örneğin; bir müşteri aracı 7 ay gibi kısa bir süre önce 5 yıl garanti vaadiyle yapılan uygulamadan eser kalmamış ve araç inanılmaz derecede çizik içerisindeydi ve çizik giderici pastalar ile mevcut çizikler giderildi. Müşteriye verilen vaat ile gerçekleşen arasında uçurum vardı. Kısacası mağdur olmuştu kendisi. Bu yüzden uygulama yaptırılacak olan uygulama merkezi bilgi yönünden sorgulanmalıdır.

OKU  Boya Koruma Filmi - Stek DYNOShield ve Stek DYNOLite

Günümüz teknolojisi artık klasik boya koruma ürünlerinden çok daha ötede ürünler geliştirilmesine olanak sağlamaktadır. Klasik boya koruma ürünleri olarak bahsettiğimiz wax ya da sealant gibi kısa süreli, koruma özelliği oldukça düşük olan koruma ürünleridir. Tavsiye edilen koruma ürünleri halk arasında seramik kaplama diye adlandırılan korumalar olmalıdır. Unutulmamalıdır ki bu korumalar hem uzun ömürlü hem daha dayanıklı hem de uzun süreli parlaklığı muhafaza edecektir. Kısa süreli korumalar, kaliteli bir wax ya da sealant 3 ay gibi bir süre koruma sağlayacaktır ve periyodik olarak yaptırılacak klasik korumalara verilen ücretler seramik kaplama ile yapılan korumalara göre daha pahalı olacaktır. Örneğin ; Gtechniq Crystal Serum için firma 7 yıl gibi bir süre koruma sağlayacağını söylemekte fakat ülkemiz koşullarında bu süreyi tamamlaması pek mümkün değildir. Doğru şekilde yapılan yıkama, doğru ürün ve ekipman seçimiyle tahmini gerçekleşecek süre 3 ile 5 yıl arasında değişiklik göstereceğini ön görmekteyiz. Bu demek oluyor ki siz aracınızı Gtechniq Crystal Serum gibi bir ürün ile koruma altına aldırdığınız zaman 3 ile 5 yıl arasında bir daha koruma yaptırmanıza gerek kalmayacaktır. Eğer ki standart bir koruma ile bu işlem yapılsa ve düzenli olarak bu korumanın varlığı sürdürülmek istense 3 yıl içerisinde 12 kez uygulama yaptırmanız gerekecektir. Ortalama klasik koruma ücretini 300 TL gibi bir rakam olduğunu düşünsek 3600 TL gibi bir bedel ödemek durumunda kalınacaktır. Seramik kaplama ile yapılan uygulama bu bedelin oldukça altında olacaktır.

Ayrıca seramik kaplama ürünleri ile klasik boya koruma ürünleri arasında mukavemet farklılıkları oldukça yüksektir. Kuş pisliğine karşı klasik korumaların mukavemeti yok denecek kadar azken seramik kaplamalar yüksek pH dayanımı sayesinde mukavemeti yüksektir. Seramik kaplamaların mantığı basitçe boya üzerinde boyadan daha sert bir katman oluşturarak, dış etkenlere karşı mukavemet yaratmaktadır.

OKU  Detaylı Araç Bakımında Genel Olarak Yapılan 10 Hata

Aracınız sadece boyadan ibaret değildir ve dış plastikler, jantlar, camlar, iç aksam, döşemeler, koltuklar da boya kadar önem arz etmektedir. Örneğin dış plastikler güneş ışınlarına karşı direnci oldukça düşüktür ve kısa süre içerisinde matlaşma başlayacaktır. Zaman içerisinde de bayiden aldığınız o siyah plastikler yerini gri plastiklere bırakacaktır. Bunun da önüne geçmek için nano dış plastik koruyucular oldukça faydalı olacaktır. Tarafım tarafından yapılan seramik kaplama uygulamaları sadece boya ile sınırlandırılmamakta olup aynı zamanda dış plastik ve camları da koruma altına almaktadır.

Aracınızı teslim almadan önce eğer ki aklınızda bir boya koruma düşüncesi var ise aracınızı almadan önce araştırma yapmalı ve aracınızı teslimat öncesi bayi tarafından yıkanmasına izin vermemelisiniz çünkü bayi aracınızı yıkadığı zaman aracınızı muhakkak çizecektir. Bu durumda aracınız henüz 0 km iken polisaj işlemi yapılmasını gerektirerek hem ekstra maliyet hem de işlem süresini arttıracaktır. Aracınızı teslim aldıktan sonra ilk yıkama işlemi uygulama yapacak kişi tarafından yapılmalıdır. Bu yıkama işlemi de öncesinde foam lance ve ardından da çift kova tekniği ile yapılmalıdır.

Doğru Boya Koruma Uygulaması Ne Gibi Aşamalardan Geçmelidir ?

Aracınızı teslim etmeden önce uygulama merkezinden aracınıza yapılacak işlemlerin sırasıyla bilgisini almanız faydalı olacaktır. Aldığınız bilgiyi şu sıralama ile kıyaslayabilirsiniz :

– Foam Lance ( pH nötr şampuan ile köpüklü yıkama )

– Çift Kova Tekniği ile yıkama

– Jant ve boyanın demir tozlarından arındırılması

– Kil uygulaması

– Aşındırıcı değeri olmayan sadece parlaklığı maksimuma çıkarmak için yapılan finishing polish

– İPA, cleanser gibi yüzey temizleyiciler ile yüzey temizliği

– Boya koruma uygulaması ve kürleşme

Eğer ki aracınıza seramik kaplama yaptıracaksanız ve aracınızı teslim ettiğiniz gün aracınızı teslim alacağınızı söyleyen bir uygulama merkezi var ise oradan uzak durmanızda fayda vardır çünkü seramik kaplama ürünlerinin 12 saatlik bir kürleşme süresi mevcuttur. Bu süre içerisinde kapalı bir ortamda herhangi bir temas, su ya da toz gelmemesi büyük önem taşımaktadır. Piyasada 3 saat içerisinde seramik kaplama yapılıp teslim edilen araçlar vardır. Bu çok ama çok büyük bir yanlıştır. Ürün henüz kürleşmeye başlamışken aracın teslim edilmesi büyük risk taşımaktadır. Olası bir su teması kalıcı bir leke oluşturma ihtimali söz konusudur.

OKU  Aracınızı park ettiğiniz yere dikkat edin

Boya Koruma Olan Araç Nasıl Yıkanmalıdır ?

Uygulama olan araçlar yüksek hidrofobik etkiye sahip olduklarından dolayı araç oldukça geç kirlenecek ve çok kolay bir şekilde temizlenecektir. Bu yıkama sıklığını düşürerek maliyetini de düşürmüş olacaktır. Örneğin koruma olmayan bir araç 1 haftada kirleniyorsa boya koruma yapılmış diğer araç 2 haftada kirlenecek diyebiliriz.

Aracınıza bir boya koruma işlemi yaptırdıktan sonra her şey bitmemekte aslında yeni başlamaktadır. Yaptırdığınız uygulamanın uzun süreli olabilmesi için doğru ürün ve ekipmanlar ile yapılmalıdır. Eğer ki aracınıza uygulama yaptırdınız ve kostik içerikli şampuanlarla yıkama yaptırırsanız o korumanın ömrü çok ama çok kısa olacaktır. Kostik fazlasıyla asidik bir yapıdadır ve aracınız için çok zararlıdır. Çok pis bir araca sadece köpük püskürtülüp ardından tazyikli su püskürtüldüğü zaman araç üzerinde hiç kir kalmıyorsa bu şampuanın ne kadar kuvvetli olduğunu düşünün. Koruma yaptırılan aracınız için doğru şampuanı seçmeli ve doğru ekipmanı kullanmalı ya da kullandırmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Seramik Koruma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular başlıklı makalemizde araç seramik kaplama, boya koruma ve gtechniq hakkında bilgiler verilmektedir.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by