boya koruma ürünlerinden seramik kaplama uygulamasını faydaları
Seramik Kaplama Faydaları Nelerdir?
Kasım 21, 2018
deri tamiri
Deri Tamiri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Şubat 23, 2020

Boya Koruma Filmi – Stek DYNOShield ve Stek DYNOLite

stek boya koruma filmi

STEK DYNOShield & STEK DYNOLite

Günümüz teknolojisinin gelişimi her sektörde olduğu gibi ilgi alanımız olan detaylı araç bakımı ve temizliği alanında da büyük gelişmelere sebep olmaktadır. Artık günümüzde kendini yenileyen ürünler, çok uzun süre dayanım gösteren koruma ürünleri, kolay uygulanabilir ürünler gibi güzellikler sunmaktadır. Stek DYNOShield ve Stek DYNOLite boya koruma filmi bu nimetlerden biridir.

Boya koruma konusunda artık başarılı alternatifler bulunmaktadır. Boya koruma filmleri de bunlardan bir tanesidir. Ama her boya koruma filmi kesinlikle değil!

Piyasada bir çok farklı boya koruma filmi bulunmaktadır. Bunlar üretim esnasında kullanılan bazlar bakımından PVC bazlı boya koruma filmleri ve Poliüretan bazlı boya koruma filmleri olarak 2 çeşittir. Biz kesinlikle PVC bazlı boya koruma filmleri önermiyor ve uygulamıyoruz.

Neden PVC bazlı boya koruma filmi kullanmıyor ve önermiyoruz?

Sebebi basit; çok kötü! Kötü sadece görüntüsünden ibaret değil, aynı zamanda kısa ömürlü ve uzun vade kullanımda sıkıntılı. Bu tarz filmler uygulandıkları panele mat, aşırı portakal görünümlü ve diğer parçalardan oldukça farklı bir görüntü sunarlar. Bu aracın bütünlüğüne baktığınızda çirkin bir görüntü sunmaktadır.

sertifika-bora-ergun

Yukarıda görülen görselde PVC boya koruma filmi bulunan Audi A4 aracın söküm işlemi görülmektedir. Boya ile film arasındaki renk farkının bariz bir şekilde farklı olması görsel açıdan kötü bir görüntü oluşturmaktadır.

Aynı zamanda PVC bazlı boya koruma filmi kolay çizilir ve çizik filmin yüzeyde kaldığı süre boyunca mevcudiyetini korur. Kendini yenileme gibi bir özelliği yoktur. Genelde PVC bazlı boya koruma filmi uygulaması yapan kişiler 2 senede bir filmin değiştirilmesi gerektiğini söylerler ama genel olarak film uygulandıktan sonra geçirilen ilk yaz mevsimiyle birlikte filmde sararmalar başlayacaktır.

Çokça şahit olduğumuz bir diğer husus uzun süre boyuna kullanılmış PVC bazlı boya koruma filmi sökümü oldukça zordur. Söküm esnasında boyanıza zarar gelme riski çok yüksektir ve filmin deseninin verniğe geçerek parçanın boyanması gerekliliği riski unutulmamalıdır.

OKU  Seramik Kaplama Faydaları Nelerdir?

Poliüretan bazlı boya koruma filmleri için de söyleyebileceğimiz yüksek kaliteli filmlere yönelmesi gerektiğidir. Mümkünse filmlerine garanti verebilen yerler tercih edilmelidir. Biz bir çok film denemesinden sonra dünyada da oldukça yaygın bir şekilde kullanılan Stek DYNOLite ya da Stek DYNOShield ürünlerini tavsiye ediyor ve uyguluyoruz.

Neden Stek DYNOLite ya da Stek DYNOShield boya koruma filmi kullanıyor ve öneriyoruz ?
sertifika-bora-ergun

Bu görselde de yukarıda PVC bazlı boya koruma filmi sökümü yapılan aynı Audi A4 aracın Stek DYNOLite uygulaması sonrası sahip olduğu görüntü.

Her iki boya koruma filmi hakkındaki farklardan önce değinmek istediğimiz ortak özellikleridir. Her iki film ultra parlak, kolay şekil alabilen, uzun vade kullanımda bir problem yaratmayan, UV koruması sağlayan, ısı ya da sıcak su yardımıyla kendini yenileyebilen, kolay temizlenebilen ve uzun garanti süreleri sunabilen filmlerdir.

Her bir özelliği bir kenara koyalım ısı ya da sıcak su yardımıyla kendini yenileme özelliği şahane bir özelliktir.

Peki nedir bu kendini yenileme özelliği?

Kendini yenileme özelliği; Stek DYNOLite ya da Stek DYNOShield boya koruma fimleri üzerinde oluşmuş çiziklerin ısı ya da sıcak su yardımıyla ilk günkü çiziksiz kondisyonuna geri gelmesi durumudur. Bu çizilmeler genelde aracın yıkanması ya da kurulanması durumlarında oluşmaktadır ama kendini yenileme özelliğinden dolayı bu çizilmeleri endişe etmenize gerek kalmamaktadır. Eğer ki çizilmeler meydana gelirse film üzerine fön makinesi tutabilir ya da sıcak su dökerek filmin ilk günkü haline geri kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Her iki filmin bir diğer özelliği de ultra parlak olmalıdır. Bu PVC bazlı boya koruma filmlerinin oluşturduğu mat, aşırı portakal kabuğu görünümlü ve diğer parçalardan bariz ayırt edici bir fark yaratmasının tam tersine uygulandıkları panel ile diğer parçalar arasında herhangi bir fark yaratmazlar. Bu durum, aracınızda parça bazında uygulanmış Stek DYNOLite ya da Stek DYNOShield filmi varsa diğer parçalarla bütünlüğü sağlayarak göze hoş olmayan bir görüntü oluşumunu engellemiş olacaktır.

OKU  Seramik Koruma Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Örneğin aracınızın kaput, çamurluklar ve tampon bölgelerine bu filmlerden bir tanesini yaptırdığınızı düşünün, aracın diğer parçalarıyla en ufak bir ton ya da görsel bir fark oluşmayacaktır.

Her 2 boya koruma filminin de kalınlığı 150 mikrondur. Taş izleri, kuş pisliği, kedi tırnağı çizikleri, yıkama çizikleri ve kimyasallara karşı aracınızı korumaktadır. Özellikle taş izleri için komple boya koruma filmi kaplaması yapılmasa da kaput, tampon ve çamurlukların kaplanmasında büyük fayda vardır çünkü seramik kaplama ürünleri yüzeyde ortalama 1 ile 1.5 mikron kadar kalınlık oluşturmaktadır. Bu oluşturulan kalınlık taş izlerine maalesef ki direnç gösterememektedir.

Stek DYNOShield’ın Stek DYNOLite’dan en büyük farkı hidrofobi özelliğidir. Stek DYNOShield, aracınızda bir wax, sealant ya da seramik kaplama varmış gibi su itme özelliği kazandıran bir katmana sahiptir. Bu özellik sayesinde de garantisi süresi Stek DYNOLite’ın 2 katıdır. Stek DYNOShield 10 yıl, Stek DYNOLite ise 5 yıl boyunca sararma, kabarma ya da çatlama gibi durumlara karşı garanti altındadır. Ülkemizde böyle uzun bir garanti süresi verilmemektedir.

Bu boya koruma filmleri söküleceği zaman aracın boyasına herhangi bir zarar veriyor mu?

Bizler aracınızın boya koruma filmi kaplanacak yüzeyini seramik kaplama için nasıl hazırlıyorsak o şekilde hazırlıyoruz. Uygulanan filmin yarın öbür gün söküleceğini düşünerek önlemlerimizi alıyoruz. Böylelikle söküm esnasında aracınıza ya da aracınızın boyasına herhangi bir zarar gelmemektedir.

Film uygulamasından sonra dikkat edilmesi gereken tek bir husus vardır; o da tazyikli suyun çok yakından tutulmamasıdır. Genel olarak oto yıkamalarda kullanılan basınçlı yıkama makineleri 200 barın üzerindedir. Bu yüksek basınç bırakın boya koruma filmini parmaklarınızı bile kesmeye yeterli bir basınçtır. Boya koruma filmi uygulaması sonrası aracınızı yıkatacağınız zaman muhakkak ve muhakkak aracı yıkayacak kişiyi bu konuda uyarmanız gerekmektedir.

OKU  0 KM Araç İçin Boya Koruma İşlemi

Bir önceki yazımız olan Seramik Kaplama Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde araç seramik kaplama, gtechniq crystal serum ve seramik kaplama hakkında bilgiler verilmektedir.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by