Araç Kil Uygulaması ve Kil Temizliği
Ağustos 30, 2017
Çizik Giderme (Polisaj) Nedir ? Nasıl Yapılır ? Uygulamalari
Ağustos 30, 2017

Araç Seramik Boya Koruma ve Uygulaması

Glass Coating ( Seramik Koruma); Nano korumaların geliştirilmiş ve günümüzdeki en iyi boya koruma ürünleridir. Bu ürünlerin sertlik derecesi okadar yüksektir ki kimi zaman bilinçli çizilmelere kadar koruma sağlarlar. Seramik Korumaların sertlik dereceleri 6H,9H gibi değerlerle belirtilir.Bu ürünler için yapılan laboratuvar testlerinde kurşun kalemler boyalı yüzeye 45 o  açıyla hareket ettirilir ve gücü 7.7Newton sabitliğindedir.Yüzeye zarar veren en yumuşak sertlikteki kurşun kalemin derecesi o ürünün sertlik derecesini verir.

Seramik Koruma ürünleri yüzeyde yaklaşık olarak 0,06mm kalınlıkta bir tabaka oluştururlar.Ürünün boya üzerindeki sertlik derecesi ayrıca boyanın sertlik derecesine de bağlıdır.Örnek vermek gerekirse 2H sertliğinde boyaya uygulanan 9H sertliğe sahip Seramik Koruma ürünü uygulandığı zaman ürünün sahip olacağı sert maksimum 4H seviyesinde olacaktır.

Seramik Koruma ürünlerinin boya üzerindeki ömrünü kıyaslayabilecek herhangi bir ürün henüz yoktur. Bu ürünler 2 yıldan 7 yıla kadar koruma sağlarlar ve araca maksimum bir parlaklık kazandırırlar.Seramik Koruma ürünlerinin kimyasallara karşı da direnci çok yüksektir.Araçların yıkanması esnasında kullanılan kimyasallar boyalı yüzeylerdeki koruma ürünlerini etkilerler ki boyanın kimyasallara karşı en sık direnç gösterecek durumu da yıkamadır.Bu direnç pH değeri 1 ile 12,5 arasındadır.Kurulama ya da silme esnasında oluşacak aşındırma direnci ise 10.000 silme işleminden sonra korumanın performansını maksimum 10-15 kadar düşürebilir. Ayrıca boyalı yüzeye gelebilecek çizilmeler boyalı yüzeye ulaşmadan Seramik Koruma üzerinde oluşur.

Seramik Koruma ürünlerinin uygulanması tam anlamıyla “profesyonellik” isteyen bir süreçtir. Maksimum titizlik, süre, temizlik ister. Seramik Koruma ürünleri boyalı yüzeye uygulandıktan sonra minimum 10 saat maksimum 24 saat sertleşme süresi gereklidir.

Seramik Boya Koruma ürünleri günümüz teknolojisine uyum gösteren, eski usül boya koruma ürünleri ile karşılaştırıldığında çizilme, kuş pisliği, reçine, zift, şampuan gibi dış etkenlere karşı daha yüksek mukavemet göstermektedirler. Uzun ömürlü olması, aracın geç kirlenmesi ve kolay temizlenebilmesi gibi etkenler de büyük avantajlar yaratmaktadır.

OKU  Seramik Kaplama Faydaları Nelerdir?

Uzun yol sonucunda araca yapışan sinek-böcekler, kuş pislikleri, zift gibi inatçı lekeler sadece tazyikli su ile aracın üzerinden giderilebilecektir. Yüksek hidrofobik özelliği sayesinde aracın üzerine kir yaratacak faktörlerin tutunamamasını sağlayarak koruma olmayan araç ile kıyaslandığında çok daha geç sürede kirlenecek bu da yıkama maliyetini düşürecektir. Boya koruma ürünü olmayan bir araçta aylık ortalama 4-5 yıkama gerektirirken Seramik Boya Koruma olan aracın aylık ihtiyaç duyacağı yıkama miktarı 2-3 yıkama olacaktır.

Heroic Detailing firması olarak kullanmış olduğumuz Gtechniq firmasının C1+Exov2, Crystal Serum ve Crystal Serum Black Edition ürünleri bu işlemleri tam olarak vaad ettiği şekilde yerine getirmektedir. Gtechniq C1+Exov2 2 yıl, Crystal Serum 7 Yıl ve Crystal Serum Black Edition süper hidrofobi 7 yıl olarak aracın üzerinde varlığını sürdürmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Araç Kil Uygulaması ve Kil Temizliği başlıklı makalemizde araç kil uygulaması, kil ve pasta cila hakkında bilgiler verilmektedir.

Gönder
1
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by